KAMA ul. Wólczyńska 208, 01-919 Warszawa
tel.: 22 817 95 55, 22 817 95 54, 22 462 32 68
Home O donicach Porady Inspiracje KONTAKT
  Katalog » Porady Moje konto     
Kategorie
Informacje
Kontakt
Tel
22 817 95 55
Tel
22 817 95 54
Tel
22 462 32 68
Godziny działania sklepu
8:00 - 16:00
Porady
Wybór koloru

Przy wyborze koloru produktów w sklepie online proszę pamiętać, że monitory nie zawsze jednakowo odwzorowują barwy. Przy wątpliwościach pomocne może się okazać obejrzenie zdjęć na paru różnych komputerach. W dziale „O DONICACH” oraz w zakładce „Dostępne opcje” na stronach produktów podane są numery kolorów zgodne z międzynarodową paletą barw RAL. Jeśli odcień barwy ma dla Państwa priorytetowe znaczenie, zalecamy obejrzenie wzornika RAL w rzeczywistości. Wzorniki są dostępne w marketach budowlanych, sklepach z farbami i w agencjach reklamowych. Można oczywiście wybrać się również do nas – serdecznie zapraszamy.

Sadzenie roślin – donice do wnętrz

Rośliny można sadzić bezpośrednio w donicy lub też w dodatkowym wkładzie, zawieszonym w otworze. Wielkość wkładów jest wystarczająca dla większości roślin. Jeśli jest stosowany wkład, a roślina nie znosi nadmiaru wody i obawiamy się jej „zalania”, w dnie wkładu należy wykonać trzy otwory odpływowe o średnicy 6 mm. Zrobienie tych otworów można również zlecić nam – wywiercimy je gratis, wystarczy takie życzenie zaznaczyć przy zamawianiu produktów. Na dnie wkładu trzeba umieścić warstwę drenażową o grubości 2-3 cm, wykonaną z keramzytu, żwirku lub drobnych kamieni, przykryć włókniną i dopiero wówczas nasypać ziemię. Warstwy te ułatwią odprowadzenie wody i zapobiegną zapychaniu otworów.
Jeśli roślina jest wsadzona bezpośrednio do pojemnika, na jego dnie należy wykonać grubą na 10-20 cm warstwę żwirku, kamieni lub keramzytu. Warstwa ta zaabsorbuje nadmiar wody, a korzenie rośliny będą mogły z niej pobierać wodę w razie potrzeby.


Po posadzeniu roślin, dobrze jest rozsypać na powierzchni wokół nich warstwę żwirku, kamieni, kory, zrębków drewnianych lub węgla, tak aby całkowicie pokryć ziemię. Warstwa ta pełnić będzie rolę ozdobną, a jeśli zastosowano wkłady, dodatkowo zamaskuje ich krawędzie, dzięki czemu będą zupełnie niewidoczne.
 
                                   


Sadzenie roślin – donice ogrodowe

W donicach do ogrodu może gromadzić się duża ilość wody, która pochodzi z opadów. Jest to niebezpieczne zimą, ponieważ zamarzająca woda zwiększa swoją objętość i może uszkodzić produkt. Aby temu zapobiec, model musi posiadać otwory, odprowadzające nadmiar wody. Można je zrobić samemu zwykłą wiertarką – wystarczą trzy otwory o średnicy 6 mm wywiercone w najniżej położonym fragmencie dna w kształcie pierścienia. Można to również zlecić nam. Wykonamy je gratis, wystarczy takie życzenie zaznaczyć przy zamawianiu donicy. Jeśli stosujemy wkład, otwory należy wykonać również w nim.
Zawsze na dnie pojemnika w którym sadzimy rośliny należy umieścić warstwę drenażową grubości 2-3 cm wykonaną z keramzytu, żwirku lub drobnych kamieni, przykryć ją warstwą włókniny i dopiero na nią nasypać ziemię. Warstwy te ułatwią odprowadzanie wody i zapobiegną zapychaniu otworów.

                      
Na wierzchu ziemi, wokół rośliny dobrze jest rozsypać warstwę ze żwirku, kamieni, kory, zrębków drewnianych lub węgla – pełnić będzie rolę ozdobną, a także zapobiegnie przesuszaniu gleby i ograniczy wzrost chwastów. Dodatkowo, przy zastosowaniu wkładów ozdobna warstwa zamaskuje ich krawędzie, co sprawi, że będą zupełnie niewidoczne.

                                            

Zabezpieczenie roślin przed mrozem 

Niektóre gatunki roślin są wrażliwe na przemarznięcie bryły korzeniowej podczas silnych mrozów. Jeśli nie jest możliwe wcześniejsze przeniesienie pojemników z tymi roślinami w osłonięte miejsce, należy chronić ich bryłę korzeniową. Można to zrobić, wykładając ścianki i dno pojemnika warstwą źle przewodzącą ciepło – na przykład styropianem, wełną mineralną, pianką polietylenową lub folią bąbelkową. Zwykle wystarczy warstwa grubości około 10 cm, choć przy bardzo silnych mrozach i delikatnych roślinach może to okazać się nieskutecznym zabezpieczeniem.

 

          

Rośliny z bardzo dużą byłą korzeniową
Przy sadzeniu bezpośrednio w donicy bardzo dużych roślin posiadających rozbudowaną bryłę korzeniową można zamówić usunięcie kołnierza przeznaczonego do zawieszenia wkładu. Dzięki temu otwór pojemnika zostanie powiększony, w zależności od modelu i rozmiaru, o około 8 do 12 cm. Ułatwi to zasadzenie rośliny z bardzo dużą bryłą korzeniową. Usługę wycięcia kołnierza wykonujemy bezpłatnie.

Rośliny sztuczne

Większość sztucznych roślin przeznaczonych jest do ekspozycji we wnętrzach. Tylko niektóre mogą być umieszczone w ogrodzie.
Z reguły sztuczne rośliny obsadzone są fabrycznie w małych pojemnikach. Oferujemy specjalne podstawki do zamocowania pojemnika z rośliną we wkładzie umieszczonym w donicy. Podstawki są wykonywane indywidualnie dla wybranego zestawu. Podstawka gwarantuje stabilną pozycję rośliny oraz bardzo ułatwia jej obsadzenie. Wystarczy umieścić wkład w pojemniku, włożyć do niego podstawkę, a następnie sztuczną roślinę.
Alternatywnym sposobem na zamocowanie rośliny jest użycie gipsu lub pianki poliuretanowej. Bardzo korzystne jest zastosowanie wówczas wkładu, gdyż objętość do wypełnienia jest wtedy mniejsza.

Rośliny wysokie z rozbudowaną częścią nadziemną

Jeśli rozbudowana roślina zostanie zasadzona we wkładzie, istnieje niebezpieczeństwo przewrócenia pojemnika przez wiatr, szczególnie kiedy stoi na zewnątrz. Mogą tego dokonać również bawiące się dzieci lub zwierzęta, ale też nieostrożni dorośli. Szczególnie należy uważać przy stosowaniu smukłych modeli Parga. Sposobem na uniknięcie przewrócenia jest zastosowanie dodatkowego obciążenia, umieszczonego we wnętrzu na dnie donicy. Idealnie nadają się do tego worki wypełnione piaskiem. Można również zastosować dowolne inne obciążenie, na przykład żwir czy drobne kamyki, a nawet wodę. Gdy pojemnik stoi na zewnątrz i jako obciążenia użyto wody, należy pamiętać o jej usunięciu przed zimą, aby po zamarznięciu nie uszkodziła konstrukcji. Sprawdza się także zamocowanie donic do podłoża lub podestu przy pomocy odpowiednich wkrętów, przechodzących przez jej dno i dzięki temu zupełnie niewidocznych.

                              

Duże donice

Przy zamawianiu modeli w większych rozmiarach należy się upewnić, czy uda się je przenieść na zaplanowane miejsce. Masy pustych pojemników wielkości XL wynoszą 18 – 24 kg, natomiast XXL 26 – 34 kg, zatem nie stanowi to dużego utrudnienia. Najczęstszym ograniczeniem bywają natomiast szerokości drzwi oraz okien. Mały ciężar donic KAMA flower powoduje, że czasami inwestorzy wciągają je na przykład na taras, przy pomocy lin po zewnętrznej stronie budynku.

Aby zredukować ciężar zalecamy stosowanie wkładów, których objętość jest wystarczająca dla większości roślin, jednak dla szczególnie dużych okazów może się to nie okazać dobrym rozwiązaniem.
Duże modele XXL wypełnione ziemią bez użycia wkładów mają masy dochodzące nawet do 1000 – 1500 kg. Gleba ma gęstość około 1,5 kg/litr, więc znając objętość pojemnika można łatwo obliczyć jej masę. Należy się upewnić czy balkon lub taras wytrzyma takie obciążenie.
Sposobem na zmniejszenie masy donicy, w przypadku jeśli nie zastosowano wkładu, jest częściowe wypełnienie go styropianem lub keramzytem i dopiero wówczas uzupełnienie ziemią. Daje to większą objętość gleby, odpowiednią dla bardzo dużych roślin. Należy pamiętać, aby na warstwie styropianu lub keramzytu ułożyć warstwę z włókniny zapobiegającą opadaniu poziomu ziemi.
Przemieszczanie

Wszystkie produkty KAMA flower mają przyklejone pod dnem krążki wykonane z filcu. Dzięki temu ich przesuwanie po gładkich i twardych podłogach jest dość łatwe, a sam pojemnik oraz podłoga są chronione przed porysowaniem.
Do wszystkich produktów, za wyjątkiem modelu Parga oraz innych wielkości S, można zamówić dodatkowe kółka bardzo ułatwiające przemieszczanie. Przydaje się to szczególnie przy sprzątaniu pomieszczeń, ale także przy zmianie kompozycji. Kółka nie brudzą podłogi, umieszczone są we wnęce w dnie donicy i są praktycznie niewidoczne. Przy zastosowaniu kółek zaleca się użycie wkładów do sadzenia roślin, aby modele nie były zbyt ciężkie. We wkładach nie powinno wykonywać się otworów odpływowych, gdyż zamocowanie kółek nie daje gwarancji zachowania szczelności pojemników. Kółek nie można zamówić później, muszą być przewidziane już na etapie produkcji.

                                                       


Czyszczenie i pielęgnacja

Powierzchnia donic jest bardzo twarda i doskonale gładka. Znacznie ogranicza to osadzanie się zanieczyszczeń i zapobiega porysowaniu. Modele KAMA flower nie wymagają żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych czy konserwujących. Należy jedynie usuwać z nich kurz i ewentualnie czyścić. Można stosować wszystkie domowe środki za wyjątkiem zawierających materiały ścierne.

Naprawa

Kolorowa ozdobna warstwa kompozytu z którego wykonane są pojemniki na kwiaty ma dużą grubość i jest bardzo twarda. Dzięki temu donice KAMA flower są doskonale chronione przed uszkodzeniem. W wyjątkowych przypadkach porysowania, ślady można samemu usunąć poprzez zeszlifowanie rys i wypolerowanie powierzchni do uzyskania pierwotnego wyglądu. Chętnie udzielimy szczegółowych wskazówek – prosimy o kontakt.

Zabezpieczenie przed kradzieżą

Produkty KAMA flower ze względu na swą urodę oraz dużą odporność doskonale nadają się do zastosowania w miejscach takich jak restauracje czy kawiarnie. Pojemniki na kwiaty, szczególnie duże i w jaskrawych kolorach, bardzo zwracają uwagę przechodniów i przyciągają klientów. Niestety, są także czasem narażone na próby kradzieży oraz przewrócenie. Skutecznym sposobem na złodziei jest zasadzenie roślin we wkładach i wcześniejsze obciążenie pojemników poprzez umieszczenie w nich worków z piaskiem, żwirem lub zalanie ich wodą. Przy zastosowaniu wody trzeba pamiętać, aby nie pozostała w pojemnikach na zimę, gdyż po zamarznięciu może je uszkodzić. Dodatkowe obciążenie utrudni także przewrócenie modeli. Sprawdza się również unieruchomienie ich poprzez przykręcenie do podłoża lub podestów przy pomocy odpowiednich wkrętów przechodzących przez dno i dzięki temu zupełnie niewidocznych.

Modele z podświetleniem roślin – seria Sunshine

Wersje z podświetleniem zasilanym z sieci 230 V są przeznaczone do zastosowania tylko w suchych miejscach. Zabronione jest ich używanie na zewnątrz pomieszczeń, a także w łazienkach, na basenach itp. Także ewentualne wkłady nie powinny mieć otworów odpływowych. Zalanie instalacji elektrycznej wodą grozi porażeniem prądem elektrycznym.
Do zastosowania w ogrodach i pomieszczeniach, gdzie istnieje możliwość zachlapania wodą, przeznaczona jest wersja zasilana z baterii lub akumulatorów. Umieszczone są one w specjalnym koszyczku zamocowanym na rzep do dna produktu. Aby wymienić baterie należy lekko przechylić konstrukcję, odpiąć koszyczek i wyjąć go na zewnątrz. Aby wymiana baterii nie była zbyt ciężka zaleca się zasadzenie rośliny we wkładzie.

Modele serii Diamond – ozdobione kryształkami firmy Swarovski

Produkty tej serii najbardziej okazale prezentują się oświetlone bezpośrednio słońcem lub silnymi źródłami światła padającymi na nie z góry. Kryształki skrzą się wówczas w niezwykle piękny sposób.

Modele pływające – seria Magic Island

Wersje swobodnie unoszące się na powierzchni wody mogą obijać się o brzegi zbiornika, a także o siebie nawzajem. Aby ich przemieszczenia były jak najmniejsze, należy przy ich instalacji zadbać o to, aby linki łączące je ze specjalnymi kotwicami umieszczonymi na dnie zbiornika były możliwie krótkie.
Modele serii Magic Island pokryte są dodatkową warstwą utrudniającą przywieranie zanieczyszczeń. Pomimo tego, ich zanurzone części po pewnym czasie mogą pokryć się warstwą glonów – szczególnie jeśli unoszą się w oczkach wodnych pozbawionych filtracji. Warstwę tę można łatwo usunąć przy pomocy twardszej gąbki.

Powrót
Koszyk
... jest pusty
Logowanie
donice KAMA

jakość premium

do wnętrz i ogrodów

ponadczasowy design

ekstremalna odporność

nowoczesne materiały

wiele kształtów i wzorów

duży wybór wielkości

dostępne w wielu kolorach


Powered © oscGold